DÚLOS / Aktuální deník

Račí deník - rok 1996

Tento deníček obsahuje informace, kdy, co a proč jsem na tento server umístil nového, či k jaké změně došlo. "Račí" proto, že čas zde plyne pozpátku: je to proto, abyste ty nejnovější změny (které vás nejspíše budou zjímat) viděli co nejdřív. Každý oddíl začíná hlavičkou, která uvádí pořadové číslo aktualizce a její datum, popř. přibližný čas, kdy byla data na serveru obnovena. Potom následuje hierarchický seznam nových (nebo zázadně změněných) souborů a nakonec jsou tyto samé soubory zmíněny ve volné řeči.

Pro letošní rok viz aktuální deník.

Petr Heřman


[012] pátek 13.12.1996

Přírůstky na české domácí stránce:

Všechny tři divadelní hry (Immanuel, Podivuhodné království a Marnotratné vánoce) jsem vyloudil na Pavlovi Dvořáčkovi (jak jsem se už dřív letmo znínil) již někdy v únoru; hned tenkrát jsem udělal pro WWW jen ty Marnotratné vánoce, protože je hrály žáci naší Bratrské školy na své Tříkrálové besídce, což se mi moc líbilo. Další dvě jsem si nechal, až zase budou vánoce - což bude už za chvilku, nicméně jsem jen-tak-tak stihnul dodělat alespoň ty Marnotratné vánoce. In natura ji (tu hru) nikdo z naší rodiny neviděl, ale už jen při čtení samotného textu jsme se docela pobavili. Pokud se ji někdo rozhodne zahrát, dejte mi prosím vědět a pošlete nějaké fotky, oživím s nimi text! Co se týče not pro písničky, ještě jsem nepřišel na nějaký vhodný způsob, jak ty noty co nejlépe dostat do GIFu, takže je budu muset dodělat později. No a ten Immanuel mi zřejmě zůstane v holém textu zase do dalších vánoc... Ale vzhledem k tomu, že se mi na DÚLOSu sešly ty vánoční hry už dvě, udělal jsem pro ně společný index Divadelní hry a muzikály a doufám, že se mi časem rozroste o další skvosty (kromě již zmíněného Immanuele).

Co se týče listopadového 11. čísla časopisu Jednota bratrská, tak to je jen další v řadě mojí ostudy. Diskettu jsem dostal z redakce už před 14-ti dny, pak jsem ještě čekal na tištěný výtisk (abych to podle něj mohl doupravit), ten se mi podařilo dostat už na mé narozeniny 26.11., ale nakonec to vystavuju zase až tak pozdě. Stydím se, ale moc mi to stejně nepomáhá :-(

Jak jsem psal minule v 9.čísle časopisu Bratrská škola, tak jsme se také sešli a dohodli jsme se, že se sejdeme zase na Ekumenické modlitebce 6.ledna 97 (na Zjevení Páně), takže jsem to napsal i do aktualit Bratrské školy. A zároveň jsem malinko poupravil tu českou domácí stránku, aby sem také aspoň trošku měnila. No a co na ní mělo být už od prvního adventu - no přece Ochranovská hvězda!

No a konečně jsem po několika měsících podlehl i vlastní manželce, která se už nemůže koukat na tu hromadu všelijakých krámů, které porůznu vlastníme, a chudák si ještě myslí, že bychom z nich nakonec ještě mohli zbohatnout - takže jsem to všechno nafedroval do rubriky příležitostné inzerce.

Jak vidíte, s tím časovým skluzem to není nejslavnější. Tak už přestavám povídat, nebo se Hesel 97 dočkáme koncem přístího roku.


[011] pátek 6.12.1996

Přírůstky na české domácí stránce:

Tu Nadaci Pro radost jsem tam strčil o něco dřív než v ten pátek, nicméně už to bylo skoro měsíc po tom, co mi ji Marek poslal. Je to pořád ještě ve stadiu hrubého vývoje a nějak moc se nám to oběma vleče :-( Pořád to ještě není na vystavení z hlavní stránky, mnoho dokumentů ještě chybí, linky ukazují do prázdna. Stále ještě čistě pro testování.

Vzhledem k tomu, že se nám má v pondělí 9.12. sejít KPBŠ, jsem sem ještě narychlo vystavil 9.číslo časopisu Bratrská škola, kde je pozvánka, a přidal i krátkou noticku a link do indexu Bratrské školy.


[010] čtvrtek 30. října 1996

Přírůstky na české domácí stránce:

Protože jsem zjistil, že v korekturách Bible kralické se čeká už jen na nás, věnoval jsem většinu volného času jí (té Bibli) a tím ona ta druhá (WWW stránka) přišla tento měsíc trochu zkrátka. Takže alespoň poslední den měsíce se snažím zachránit reputaci 10. číslem časopisu Jednota bratrská (které suším na diskettě už asi dva týdny) a 3. číslem časopisu Faraonovo právo (které jsem už měl připravené z dřívějška "do foroty").


[009] pondělí 16. září 1996

Přírůstky na české domácí stránce:

Vyšlo nové (zářijové) číslo časopisu Jednota bratrská. 2.číslo časopisu Faraonovo právo vydaly děti v naší nedělní školeuž dávno přes prázdninami, ale na Internetu se objevuje až teď.

Na "Česko-německém sborovém dni" jsem se seznámil s br. Ing. Alešem Rozkovcem, ředitelem nadace Euronisa, a nabídl mu zveřejnění materiálů na DÚLOSu - nabídku přijal, diskettu z texty nechal obratem poslat a tak mi nezbylo, než svůj slib také dodržet :-)

A nakonec - rozhodl jsem se ze svých archívů a průběžných záznamů sesumírovat a do lidské řeči uvést, co kdy a proč jsem na tento server umístil, změnil atd. Tím vznik takový deníček, který právě čtete. Na rozdíl od jiných deníčků je tento takový 'račí' - čas v něm plyne obráceně. Je to proto, abyste hned na začátku viděli, co je zde nejnovější.


[008] pátek 23. srpna 1996 v 17:30 hod.

Přírůstky na české domácí stránce:

Protože se máma přestěhovala a potřebujeme prodat dům, obnovil jsem opět rubriku Příležitostná inzerce. Bráška (náš Frýdlantský pastor) se rovněž finančne vysílil stavbou sborového domu a potřebuje prodat ruční scanner Sagitta color, a tak jsem mu tam jeho nabídku také přidal.


[007] středa 21. srpna 1996

Přírůstky a změny na české domácí stránce:

Schematismus České provincie Jednoty bratrské se osamostatnil z Hesel: je v samostatném adresáři, začíná přehlednou citlivou mapou sborů, byl obohacen o rejstřík osob (kazatelů aj.) a je aktualisován nezávisle na Heslech. Podobně se emancipoval i seznam provincií světové Unitas fratrum: citlivá mapa světa s vyznačením jednotlivých provincií sice teprve teprve čeká na dokončení, zato byl seznam doplněn o odkazy na místa časopisu Jednota bratrská, kde se nachází zprávy z jednotlivých provincií.

přehledu akcí Jednoty bratrské přibylo další oznámení: Česko-německý sborový den na hranicích.

Program svých seminářů začala na domácí stránce DÚLOS zveřejňovat další křesťanská organizace, a to Ekumenická akademie.


[006] pondělí 19. srpna 1996

Přírůstky na české domácí stránce:

V nezvykle rekordním čase, už po čtyřech týdnech, jsem už měl opraveného notebooka. Nějakého odškodnění jsem se ale přece jen dočkal: vzhledem k tomu, že 170 MB harddisky již přestali do servisu dodávat, musel jsem se spokojit s 340 MB. Tak jsem ho rovnou rozpůlil a půlka půjde na Linux.

S opraveným notebookem jsem ale ztratil výmluvu pro svou lenost a tak nezbývá než dohnat, co už půl roku slibuju: Časopis Jednota Bratrská od začátku letošního ročníku.

A také nám dál kvete Radost - ale pozor, ještě nedozrála (stále ještě ve stadiu rozpracovanosti).


[005] středa 19. června 1996

Přírůstky na české domácí stránce:

Poslední týden v květnu jsem dělal zdravotníka naší Bratrské škole v přírodě. Z vypočítavosti. Počítal jsem s tím, že děti máme zdravé jako řípy, a tak se budu moci ulejvat v krásném prostředí Orlích hor, a samozřejmě Buka s sebou: konečně nějaká šance dodělat aspoň to, co mělo být vystavené už dávno. Leč přepočítal jsem se. Ani ne v dětech: žádné uštknutí zmijí, žádné dýchání z úst do úst nebo něco takového. Pohoda. Ani ne ve své píli: skutečně jsem klofal pravidelně několik hodin denně. Klofal, ale nezálohoval. Chybka: předposlední den kleknul harddisk, a to tak, že nadobro a zcela.

Takže co je teď na Dúlosu nového: Jen jsem do Everest '96 dodal bezrámovou variantu, tj. aby se na něj dalo nějak slušně koukat i browsery, které nepodporují Netscape-ovské rámy.

A ještě mi psal Marek, jestli bych na svůj server nedal pár stránek Nadace Pro radost. Tak jsme se dohodli, že jo, a že si to může zatím testovat. Tak se na to raději nekoukejte, ledaže byste byli hrózně moc zvědavi, co se to u nás peče a vaří dobrého a nemohli vydržet, až bude dovařeno. Ale né, abyste nás pak za to pomluvili! :-) Link z hlavní stránky na to ještě není!


[004] pondělí 6. května 1996

Přírůstky na české domácí stránce:

Někdy začátkem dubna jsem se náhodou dozvěděl, že se můj dávný kamarád chystá na mt. Everest. Řekl jsem si, že tohle by mohlo být něco pro Internet, třeba na lovení sponsorů. Něco přes týden jsem vyčkával, a když se hora nepohnula (nikoliv Everest, ale on, který slíbil, že zavolá), hnul se Mohamed (tedy já, s foťákem a magneťákem) a na poslední chvíli (hora právě odlétala na čtyři měsíce do Anglie) udělal malé interview. Zdeněk byl už mezitím v Anglii, nicméně na Inetu, a tak to mohl ještě autorizovat, či lépe trochu přitesat k obrazu svému. Pak (při shánění dalších materiálů) jsem se dozvěděl, že už Arnošt má něco v HTML rozdělaného, tak jsme to nějak dali dohromady a začátkem května to bylo venku. Viz Everest '96.

Další šlágr: Faraonovo právo. To bylo tak: Naše děti v nedělní škole v našem pražském sboru právě probíraly, jak že to bylo tenkrát s tím Mojžíšem a Faraónem, když Izraelský národ ještě plácal cihly v Egyptě. A vžily se do toho tak, že jedno dítko přišlo příště v neděli s nahrávacím walkmanem a další se přidaly a hned po shromku začaly zpovídat ctihodné bratry a sestry, co že by jako ... no zkrátka interview pro nově vzniklý provládní týdeník. A jinší děcka hned do oposice a začaly na oplátku vydávat nezávislý Gošenský zpravodaj. A tak jsem si řekl, ejhle, zase nějaké čtivo pro Dúlose. (Opatřit si kopii disketty s Faraónovým právem nebyl problém, žel, vzhledem k přísné konspiraci se mi nepodařilo odchytit spojku s diskettou Gošenského zpravodaje. A tak nevím, jestli ještě někdy najdu čas ho přeťukat do klávesnice.)

A poslední věc, už také dlouho slibovaná: Týden s indiány Šúvá. Ale co bych o tom ještě měl povídat. Podívejte se sami!


[003] úterý 23. dubna 1996 v 8 hod.

Únor, březen a polovinu dubna jsem pročekal na výměnu porouchaného displaye u svého notebooka, což se projevilo i ve stagnaci domácí stránky Dúlos. Naproti tomu Internet CZ byl pilnější a na Květnou neděli 31.března jsem měl zřízenou doménu druhé úrovně 'dulos.cz' i virtuální WWW server http://www.dulos.cz, který se stal aliasem pro původní http://infox.eunet.cz/dulos.

To kromě velké radosti s sebou přineslo i ten prosaický fakt, že pro mě skončilo období nezávazného laškovaní a začalo období placeného pronájmu. To ovšem s sebou zase nese takový efekt, že když už člověk za něco musí začít platit, tak ho to alespoň nutí se starat, aby to také k něčemu bylo.

16.dubna mi konečně přišla dobrá zpráva, že můj Buk (rozuměj: notebook) opět bude ukazovat nějaká písmenka a obrázky, tak už jsem se nemohl ani na nic vymlouvat a musel jsem se stránkou trochu popojet.

Už 11.ledna jsem prožil neopakovatelný zážitek na Tříkrálové besídce naší Bratrské školy, jejíž žáci nám předvedli perfektně zpracovanou divadelní hru Podivuhodné království. Potom (v beznotebookovém mezidobí) se mi podařilo vypátrat jejího autora, a když jsem zjistil, že jím není nikdo jiný než náš starý známý evangelický farář Pavel Dvořáček, bylo už jen otázkou času se zastavit na jeho faře v Poděbradech a vymámit z něj soubor s textem celé hry, okořenit ho několika HTML tagy, přidat oscanované fotografie - a máte co s dětmi nacvičovat na další vánoce.

A aby mi ten server jenom nebobtnal, něco jsem také zrušil: inzertní rubriku, protože Plechovku jsme už mezitím prodali (člověku, který zřejmě o Inetu neměl nejmenší páru) a tak momentálně není co inzerovat.


[002] pondělí 8. ledna 1996 v 8 hod.

Třetím mým miláčkem (po Jednotě bratrské a Svatojánské koleji), který nemůže na této stránce chybět, je moje vlastní dítě, Bratrská škola. (Když mě někdo představuje jako "duchovního otce" Bratrské školy, bráním se tím, že jsem pouze jejím "tělesným otcem". :-) ) Její stránku jsem měl také už připravenou dřív, takže jsem na ní jen něco dokutal a mohl jsem ji zviditelnit (zlinkovat :-) ).

Jednotě bratrské jsem ještě přidal další důležitý zdroj, a to seznam akcí, které jsou na letošní rok plánovány.

Ještě jsme potřebovali prodat jednu Plechovku (po tom, co jsme prodali Bakeliťáka, jsme všem ostatním autům začali říkat Plechovky) a tak jsem pro tyto (a podobné) případy zřídil rubriku "Příležitostná inzerce".

A nakonec ještě doladěný další CGI skript, který zajišťuje zpětnou vazbu (tj. možnost předávání zpráv) od návštěvníků stránky. Přiznám, že hlavní důvod tohoto způsobu byl finanční: Za pronájem stránky jsem měl platit 1000,- Kč měsíčně a nechtělo se mi už platit dalších 500,- Kč za e-mail, na který bych mohl přijímat dopisy od čtenářů. A tak jsem si to vymyslel takhle.

Přírůstky na české domácí stránce:

(a jak vypadala)

Tato stránka je ve stadiu testování a konstrukce. Děkuji za trpělivost.

Domácí stránky jiných subjektů

Různé informace

A zde je místo na Vaše zprávy a připomínky.


[001] středa 3. ledna 1996 v 9 hod.

Do prostoru htp://infox.eunet.cz/dulos jsem (prozatím zkušebně, bezplatně, a proto i bez velkých fanfár) umístil své první hypertextové výtvory, na kterých jsem v uplynulém půlroce makal - přesněji řečeno pronikal do tajů HTML.

Prvním materiálem, který jsem si k tomuto účelu sehnal, byly různé texty o tom, co a jak se bude učit v právě začínající církevní Vyšší pedagogické škole ve Svatém Janu pod Skalou. Zejména to byly všelijaké osnovy a učební plány, které mě zaujaly svou strukturou jako ušité právě pro WWW. Umístění této školy v bývalém klášteře v krásném vápencovém údolí mezi Prahou a Berounem podnítilo různé ekologické projekty. A z úzké spolupráce školy s podobnými aktivitami nakonec vznikla svatojánská kolej.

Na svůj WWW server jsem se rozhodl umísťovat různé informace o věcech a lidech mě blízkých. Jsem vděčný, že jsem mohl ve svém životě potkat tolik výborných lidi, a měl jsem touhu povědět o nich a o jejich práci i ostatním. Jana Fellnerová, zakladatelka a ředitelka této školy, je takovým člověkem, a to byl ten nejvnitřnější důvod, proč jsem si jako první vybral právě ono téma.

S Janou jsme se poznali ještě ve studentském věku někdy před čtvrt stoletím, když jsem začal chodit do pražského sboru Jednoty bratrské. A protože za tu dobu jsem k naší Jednotě dost přirost', rozhodl jsem se věnovat největší část informačního prostoru právě jí. A tak jsem se snažil, abych ještě do začátku nového roku stihnul upravit do HTML Hesla Jednoty bratrské pro rok 1996, a pro snazší "listování" v nich jsem k nim "dobastlil" ještě jednoduchý kalendář pro rok 1996. To byl takový můj novoroční dáreček, ale na server jsem to stihnul dát až asi 3.ledna 96.

Chtěl jsem, aby čeština na mých stránkách se už každému zobrazovala se správnou diakritikou, a tak se mi podařilo administrátora WWW serveru Jiřího Němce "přinutit" k tomu, aby na server umístil i nějaký CGI skript pro konverzi kódování češtiny.

Tak myslím, že pro začátek toho snad nebylo málo, nebo ano?

Česká domácí stránka

(jak vypadala při svém narození)

Tato stránka je ve stadiu testování a konstrukce. Děkuji za trpělivost.

V současné době si můžete vybrat počtení zatím jen z následujících témat:


Deníky z ostatních let


<- zpět na DÚLOS